Zimowiska, Ferie Zimowe

Niezbędny ekwipunek, czyli co zabrać na zimowisko?

Niezbędny ekwipunek, czyli co zabrać na zimowisko?

Wysyłając dziecko na ferie zimowe stajemy przed dylematem jaki ma być niezbędny ekwipunek i co nasza pociecha ma zabrać ze sobą na zimowisko lub obóz zimowy. Latem zazwyczaj nie ma takiego problemu, zimą niestety należy wszystko dobrze przemyśleć. Poniżej postaramy się w sposób bardzo ogólny i uniwersalny opisać co należy spakować do plecaka, torby wysyłając dziecko na zimowy wypoczynek.

Na początek zacznijmy od odzieży, która w zależności od profilu wyjazdu może się nieco różnić. Z całą pewnością na zimowisko należy zabrać: bieliznę (proponujemy zabrać większą ilość lub minimum tyle ile dni będzie trwał obóz), skarpetki, piżamę, koszulki z krótkim rękawem (około 3 szt.), 2-3 koszulki z długim rękawem, długie spodnie (minimum 2 pary), strój sportowy (dres, dziewczynki mogą zabrać legginsy, t-shirty, bluzy), ciepłe ubranie (bluzy dresowe lub polarowe, 2 sztuki), ciepłą kurtkę, najlepiej narciarską lub snowboardową, czapkę, szalik, dwie pary rękawic, dwie pary butów oraz w zależności od oferty i możliwości skorzystania z pływalni: strój kąpielowy i czepek.

Narciarze i snowboardziści powinni zabrać na zimowisko: gogle i ew. okulary przeciwsłoneczne, cienką czapkę pod kask – najlepiej kominiarkę, wspomnianą wyżej kurtkę, spodnie narciarskie oraz sprzęt (narty lub deskę snowboardową, buty, kijki i kask). Pod kurtkę i spodnie zalecamy zaopatrzyć się również w bieliznę termoaktywną, która bardzo dobrze się sprawdza i nie zajmuje dużo miejsca. Prosimy też ew. zwrócić uwagę na dodatkowe zalecenia jeżeli takowe są przy ofercie.

Niezbędny ekwipunek zimowy to także środki higieny osobistej. W bagażu powinny się znaleźć: szczoteczka i pasta do zębów, mydło do mycia rąk (najlepiej mała butelka mydła w płynie), żel pod prysznic, szampon do włosów, szczotka do włosów lub grzebień, dziewczynki powinny zabrać spinki, gumki, opaski. W przypadku wyjazdów dzieci na zimowiska w ośrodkach i pensjonatach brak jest ręczników w pokojach, w związku z tym zabieramy ze sobą przy najmniej dwa ręczniki, a dodatkowo: klapki pod prysznic, chusteczki higieniczne i worki na brudną bieliznę/odzież. Koniecznie zabieramy krem na mróz z filtrem UV.

Dodatkowo w zależności od potrzeby można zabrać ze sobą ulubioną maskotkę, jasiek lub poduszkę do spania, ciekawą książkę do poczytania wieczorem, ew. wystrzałowe ciuchy na dyskotekę. Telefon komórkowy też możemy zabrać, jednak należy mieć na uwadze, że nie będzie możliwości korzystania z telefonu podczas prowadzonych zajęć. Prosimy o nie zabieranie drogocennych rzeczy.

Obowiązkowo należy mieć przy sobie pieniądze na program fakultatywny - jeżeli takowy jest wyszczególniony w ofercie, pieniądze na wyciągi narciarskie oraz na ew. wypożyczenie sprzętu. Jeżeli zaś chodzi o kieszonkowe, to zalecamy od 10 do 20 zł max. na dzień. W zależności od wyjazdu i potrzeby pieniądze można zdeponować u wychowawcy lub kierownika zimowiska po dojechaniu na miejscu. Wybierając się na zimowisko należy koniecznie zabrać ze sobą legitymację szkolną, oryginał lub kopię karty kwalifikacyjnej oraz jeżeli jest do wyjazd zagraniczny to paszport lub dowód osobisty.

Kompletny bagaż uczestnika zimowiska powinien składać się z bagażu podręcznego (może to być mały plecak), jednej dużej torby lub walizki, której waga nie powinna przekraczać 20 kg oraz sprzętu narciarskiego lub snowboardowego zapakowanego w odpowiednie pokrowce (sprzęt zazwyczaj można wypożyczyć na miejscu). Prosimy pamiętać, aby każda część bagażu (plecak, torba lub walizka, pokrowiec ze sprzętem) była podpisana imieniem i nazwiskiem oraz nr telefonu. Prosimy też pamiętać, że luki bagażowe mają ograniczoną pojemność.

UWAGA:
Ze względu na bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy wszystkie dzieci i młodzież do 16 roku życia obowiązkowo jeżdżą w kaskach. Wszystkim pozostałym uczestnikom zalecamy szusowanie w kaskach!