Obozy Zimowe na Ferie 2018
obozy narciarskie i snowboardowe, zimowiska dla dzieci
narty  snowboard  taniec  turystyka piesza  gitara

Siedem najczęstszych kontuzji narciarskich

Narty to sport który zawsze kojarzył się z osiąganiem dużych prędkości, agresywnym manewrom i często dużym obciążeniom. Efekt? Nieodłączne ryzyko urazów, kontuzji, a nawet złamań. Oto „nieszczęśliwa siódemka” najczęstszych wypadków z jakimi mamy do czynienia na stokach.

Skręcenie stawu kolanowego

Chyba najczęstsza z kontuzji. Mamy z nią do czynienia w sytuacji kiedy wiązadło kolanowe zostaje uszkodzone z powodu zbytniego naciągnięcia w wyniku silnego naprężenia lub wygięcia kolana w przeciwna stronę. Usztywnienia kolana za pomocą odpowiedniej odpowiedniej klamry zmniejsza ryzyko odniesienia tej kontuzji, a w przypadku kiedy wystąpi, zapewnia szybką rekonwalescencję.

Złamanie nadgarstka

Złamany nadgarstek to kolejny częsty uraz spotykany na stokach. Najczęstszym powodem jest upadek na wyprostowaną rękę lub zbyt duże obciążenie kości nadgarstka. Recepta jest podobna jak w przypadku skręceń stawu kolanowego – stosowanie stabilizatorów, zarazem jako środka zapobiegawczego jak i w okresie rekonwalescencji.

Złamanie nogi

To już poważniejsza sprawa – niestety – wciąż częsta. Kiedy przypinamy do nóg narty, często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dolne kończyny będą narażane na niesamowite obciążenia. Niekontrolowany upadek, kolizja z drzewem lub innym narciarzem, to najczęstsze wypadki których efektem jest złamana nogi. Ostrożna jazda i dostosowanie prędkości do sytuacji na stoku – to najlepszy środek zapobiegawczy.

Urazy głowy

Wstrząs mózgu następuje z reguły w przypadku kolizji do których doszło z dużą prędkoscią – czyli większa niż 50 km/h. Wszystkie urazy głowy należy traktować poważnie, i jak najszybciej zdiagnozować u lekarza. Aby uniknąć poważnych urazów głowy należy używać kasków – solidnych i odpowiednio dopasowanych. Kask należy mieć założony cały czas kiedy przebywamy na stoku – musimy mieć świadomość, że w każdej chwili może w nas uderzyć inny rozpędzony amator białego szaleństwa.

Zwichnięcie ramienia

Z tym urazem mamy do czynienia gdy kość ramienia straci kontakt ze stawem łopatkowym. Najczęstsza przyczyną tych kontuzji są niekontrolowane upadki lub nagłe oparcie całego ciężaru ciała na jednej ręce. Odpowiednie stabilizatory ramion oraz ochrona na obojczyk pozwoli zminimalizować szansę wystąpienia tego bolesnego urazu.

Zwichnięcie stawu skokowego

Jeśli zawiodą wiązania i nie wypną się w krytycznym momencie, ryzykujemy uraz stopy: naderwania ścięgien lub nawet złamanie śródstopia. Poza odpowiednim dobraniem wiązań tutaj znowu z pomocą przychodzą nam stabilizatory – tym razem stawu skokowego.

Urazy rdzenia kręgowego

Na szczęście nie tak częste jak poprzednie kontuzje, należy jednak pamiętać, że każdy ból, czy nawet dyskomfort towarzyszący kręceniu szyją lub pochylaniem karku, może oznaczać ucisk rdzenia kręgowego. Dlatego też każdy ból karku, spowodowany kolizja powinien być poważnie traktowany i szybko zdiagnozowany tak, aby uniknąć dalszych komplikacji. Wskazana jest natychmiastowa wizyta u doktora, a później założenie kołnierza ortopedycznego.